Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Budapešť 2017

V krásne sychravý deň, utorok 10.10. 2017,  sa naša trieda kvinta uliala z vyučovania, teda, rozhodla sa spoznať starobylú Budapešť. Štartovací bod bol ako zvyčajne Zimný štadión. Od neho sme sa v skoré ráno  spolu s našou triednou a  p. profesorom Žebrákom vydali na cestu. Bola síce dlhá, ale zábavná. Po 2 a pol hodine sme konečne dorazili do Budapešti. Ako prvé sme si pozreli Námestie hrdinov, pri ktorom nám p. profesor Žebrák povedal veľmi zaujímavý (síce pre niektorých pridlhý) výklad.

Potom nasledovala „Family Photo“ a ďalšie umelecké fotky na Instagram. Naša cesta pokračovala k Bazilike Svätého Štefana, kam sme sa dopravili najstarším metrom strednej Európy. V bazilike sme sa pokochali jej majestátnosťou a krásnou výzdobou. Potom nasledovalo návalové nakupovanie suvenírov a útok na miestne rýchle občerstvenia s cieľom naplniť naše žalúdky. Najedení a o niečo chudobnejší sme smerovali k obrovskému Maďarskému parlamentu. Pofotili sme ho a už sme náhlivým krokom smerovali k Židovským topánkam, ktoré boli na brehu Dunaja. Sú to kovové topánky v životnej veľkosti na pamiatku Židom, ktorí zomreli násilnou smrťou v jeho vodách. Uctili sme si ich minútou ticha. Posledným a najdôležitejším bodom tejto exkurzie bolo Maďarské národné múzeum. Autobus nás mal doviesť priamo k nemu, ale trochu sme sa zamotali v zradne sa na seba podobajúcich uličkách a nevedeli sme ho nájsť. Našťastie navigácia a stará dobrá mapa nezlyhali a úspešne sme sa vymotali. V múzeu nás čakalo ďalšie prekvapenie; náš slovenský sprievodca nemohol prísť. No pracovníci v múzea boli veľmi ústretoví a zabezpečili nám maďarskú sprievodkyňu a prekladateľku, ktorá na to, že bola Maďarka, vedela veľmi dobre po slovensky. Aj keď náš sprievodca neprišiel, v múzeu sa nám veľmi páčilo, pretože obe slečny boli milé a snažili sa nám čo najlepšie sprostredkovať dejiny tohto národa. Obohatení maďarsko-slovenskou históriou sme už len naplnili naše brušká pred cestou domov. Mnohých z nás tento deň maximálne vyšťavil, a preto nám padla vhod dlhá cesta - mohli sme si spokojne pospať.


Ďakujeme obom profesorom za tento deň; pani profesorke triednej za organizáciu a pánovi profesorovi Žebrákovi za obohacujúce výklady o histórii a, samozrejme, za fotky :)         

Fotogaléria

(text: Romana Hlobenová)

Novinky v kocke