Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Berlín 2017

Odštartovali sme ERASMUS+

 

Ak by si niekto chcel myslieť, že dvaja profáci z GCM si boli užívať predĺžený víkend v Berlíne, spýtajte sa môjho kolegu Paliho Žebráka, ako to naozaj bolo. Veľmi rád vám povie pravý opak.

V medzinárodnom zoskupení učiteľov (našich starých známych z predošlých projektov) zo Španielska, Nemecka a Walesu sme oficiálne odštartovali náš dvojročný projekt Erasmus+ s názvom “Exploring the Cold War - Bringing the Iron Curtain Down” (“Skúmanie studenej vojny - Pád železnej opony”).

 

 

Cez tento medzinárodný projekt chceme študentom pomôcť pochopiť historické súvislosti obdobia studenej vojny, priblížiť každodenný život bežných ľudí v rozdelenom Nemecku, totalitnom Československu, diktátorskom Španielsku, ale aj v ďalších krajinách. Našim finálnym produktom by mala byť webová stránka, akési online múzeum zo skúmaného obdobia, a študijné materiály, ktoré budú použiteľné na vyučovaní. Viac neprezradím, všetko sa dozviete postupne ako bude projekt prebiehať.

 

A prečo sme teda boli v Berlíne? Počas takmer štyroch dní sme pripravovali a dolaďovali detaily pre úspešné fungovanie prvého roku projektu. Plánovali, vymýšľali, dohadovali sa, organizovali a zhromažďovali všetky potrebné podklady. Okrem toho sme navštívili miesta úzko spojené s historickým obdobím rozdeleného Nemecka, ako Palác sĺz (hraničný prechod medzi východným a západným Berlínom), Berlínsky múr - pamätník a Múzeum v kultúrnom pivovare (Ideológia a realita v NDR). Kurátorka múzea nám okrem plnohodnotného výkladu venovala aj čas na osobný rozhovor, počas ktorého nám dala cenné rady k našej práci.

 

A aký bude ďalší krok? Prvé stretnutie spolu so žiakmi sa bude konať práve na našej škole už o pár týždňov. Dovtedy nás ale čaká veľmi veľa práce. Nie však len nás, ale najmä našich žiakov, ktorí sa do projektu chcú zapojiť.

 

PS: víkend bol rušný, takmer bez oddychu, nabitý množstvom impulzov. A preto najlepšie zakončenie pracovnej cesty aké len môže byť, bola nedeľná sv. omša, na ktorej si duše i mysle týchto dvoch GCMáckych profákov oddýchli a načerpali nové sily.

Fotogaléria

 

(text: PaedDr. Richard Gurbicz, foto: účastníci stretnutia a náhodní okoloidúci [#učitelia_nemajú_selfítyče])

 

Novinky v kocke
  •   R O Z V R H   23. máj 2018  (streda)  ... / viac
  • Výsledky prijímacích skúšok do 8-ročného a... / viac
  • Ideš študovať do BA a chceš bývať medzi ml... / viac
  • Dňa 25. mája 2018 sa bude opäť tu v Nitre ... / viac
  • Trenčín – Duchovné cvičenia / viac
  • Platnosť Preukazu ISIC/EURO26 v doprave je... / viac