Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Mladý prekladateľ

V piatok 11.11. bola naša škola trochu vyľudnenejšia. Jednak preto, že štvrtáci mali voľno kvôli príprave na stužkovú, ktorá sa konala v tento deň, a jednak preto, že na čele s p. prof. Prableskovou sa zopár odvážlivcov vybralo na vysokoškolskú pôdu nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa. V aule UKF sa totiž konalo vyhodnotenie súťaže Mladý prekladateľ 2016, do ktorej sa zapojilo aj niekoľko študentov našej školy.

 

V polovici októbra dostali text v cudzom jazyku (či už v angličtine, nemčine, ruštine alebo španielčine). Ten mali za približne 3 týždne preložiť tak, aby v našej krásnej milovanej slovenčine znel čo najľubozvučnejšie, teda čo "najslovenskejšie"- aby si čitateľ myslel, že pôvodný jazyk, v ktorom bol text napísaný, je práve slovenčina.

V tomto roku sa organizátori súťaže tešili nadmernej účasti. Zapojilo sa až 176 študentov z celého nitrianskeho kraja, čiže porotcovia čítali a prehodnocovali až takýto počet prekladov z vybraných 4 jazykov, medzi ktorými hviezdila... samozrejme, že angličtina :)

Z našej školy získala 3.miesto za preklad z angličtiny Dominika Vanyová zo 4.B, a keďže anglických prekladov bolo najviac, porota sa rozhodla udeliť nielen prvé 3 miesta, ale oceniť aj mnohé ďalšie veľmi kvalitné práce. Takéto ocenenie získal aj Michal Križo zo 4.A. Víťazom, ale aj všetkým zúčastneným srdečne blahoželáme :)

Zároveň ďakujeme organizátorom za prípravu pekného programu počas vyhodnotenia a našim učiteľom za príležitosť rozšíriť svoje obzory v znalostiach cudzieho jazyka.

(text: Mária Vörösová, 4.B)

 

 

Novinky v kocke
  • Hľadáme učiteľa informatiky a matematiky p... / viac
  • Prajeme vám pekné prázdniny! Ak by ste n... / viac
  • Výsledky prijímacích skúšok do prímy (15. ... / viac
  • Hľadáme: Naša škola príjme do pracovného ... / viac