Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Predseda predmetovej komisie:

Mgr. Lýdia Fraňová


 

 

  

 

Mgr. Juraj Polakovič

Aprobácia: Taliansky jazyk-Ruský jazyk

Predmety:  Taliansky jazyk

 

 

Žiaci, ktorí sa rozhodnú študovať taliansky jazyk na našej škole, spravidla začínajú na nulovej znalosti jazyka. Postupnými krokmi si osvojujú základnú slovnú zásobu, gramatické javy a melodiku tejto krásnej románskej reči, ktorou sa dorozumieva niekoľko desiatok miliónov ľudí v Taliansku, Švajčiarsku, San Maríne a vo Vatikáne :) . Je to jazyk kultúry, umenia, kuchyne a hudby.

 

Zaujímavosti o jazyku:

- v slovách talianskeho pôvodu nepoužívame „y“Smile. Okrem neho ešte „j, k, w, x“
- taliančina nemá stredný rod
- mená jednotlivých typov cestovín vždy niečo znamenajú a viac-menej opisujú tvar cestovín. Spaghetti sú šnúrky, farfalle motýle, orecchiette ušká, riccioli kučery, risoni veľká ryža, capellini vlásky, linguini jazýčky, tagliatelle nakrájance, penne perá, atď.

viac

Blahoslavený sv. otec Ján Pavol II. sa raz vyjadril: „Ruženec je moja najobľúbenejšia modlitba“. Práve v tento deň – 2.apríla, kedy si pripomíname výročie smrti bl. Jána Pavla II., sme sa mohli zjednotiť s ním a prosiť pred Sviatosťou Oltárnou za všetky dôležité úmysly.

Stretli sme sa v našej internátnej kaplnke o 14.30. Úryvky zo Sv. Písma ako i úmysly, za ktoré sme sa modlili, boli v talianskom jazyku. Do tajomstiev bolestného ruženca sme vložili prosby za trpiacich, nenarodené deti, mladých ľudí, ktorí hľadajú svoje šťastie...

Melodické talianske piesne dopĺňali tajomstvá ruženca a vytvárali krásnu harmóniu modlitby na Božiu oslavu.

Pán Boh zaplať všetkým, ktorí prišli, modlili sa, čítali a aj tým, ktorí pomohli pri príprave.

viac

Dňa 26.2.2016 v čase, keď u nás na Slovensku boli jarné prázdniny, sme my traja – Hanka, Monika a Damián – študenti II.B, odišli lietadlom na takmer mesačný študijný pobyt do Talianska.

Hneď po príchode nás talianski priatelia milo privítali, ukázali nám školu "La Traccia" v Calcinate (pri meste Bergamo na severe Talianska) a odovzdali nás rodinám, u ktorých budeme najbližšie dni bývať.

viac
Novinky v kocke
  • Vážení rodičia a priaznivci našej školy! ... / viac
  • Spojená katolícka škola, Farská 19, 949 01... / viac
  • Spojená katolícka škola, Farská 19, 949 01... / viac
  • Spojená katolícka škola, Farská 19, 949 01... / viac
  •   2 % z dane  podporte naše gymnázium a ... / viac
  • Výberové konanie SKŠ Nitra Vyberove_konan... / viac