Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Sofia - súťaž v písaní esejí

Zmiešaním určeného množstva správnych prísad vzniká použiteľná zmes. Výsledok. A výsledkom tých správnych prísad (respektíve okolností a vplyvov) bola aj účasť GéCeMákov na šiestom ročníku Sofie, esejistickej súťaže pre zanietených mladých filozofov (alias stredoškolákov) v písaní argumentačných esejí. Jej cieľom je hľadať odpovede na provokatívne a neobvyklé otázky, medzi ktoré sa zaradila aj tohtoročná téma: Prinesie mi úspech skutočné šťastie?

 Iste ste si už domysleli, že tento výplod tvorivej činnosti nemá za cieľ iba propagáciu súťaže alebo sprostredkovanie konštatovania: „Boli sme tam.“ Odriekanie, presviedčanie sa nevzdať veci v polovici (ten rým som neplánovala), hodiny zháňania a čítania vhodnej literatúry a hlavne samotného písania totiž nakoniec priniesli ovocie. A zároveň prekvapenie. V prvej dvadsiatke (zo sto sedemnástich) „esejistov“ sme sa z GCM umiestnili až  traja  (Katka Petrovičová, Mišo Križo a Timo Kuma). Znamenalo to pre nás okrem dobrého pocitu aj účasť na tzv. finálovom víkende, pomyselnej odmeny pre dve desiatky najlepších „sofistov“. Okrem zaujímavých a inšpiratívnych (nielen) filozofických seminárov a diskusií, debatných súťaží, autorských čítaní a mnohého iného bola v nedeľu na programe čerešnička na torte - vyhodnotenie Sofie. Po takmer troch dňoch nových skúseností, iných pohľadov na veci a zážitkov so skvelými ľuďmi som si uvedomila, že mi vôbec nezáleží na tom, či sa postavím na stupienok víťazov. To som ešte netušila, čo sa udeje v nasledujúcej chvíli.

Keď na tretej priečke vyhlásili Miša, pomyslela som si: „Super, keď už sme tu z GCM traja, patrí sa predsa, aby prišiel s trofejou domov aspoň jeden.“ Keď ale odznelo, že víťazom druhého miesta je Katarína Petrovičová, chvíľu mi trvalo, kým mi mozog sprostredkoval informáciu: „Áno, to si ty.“ To som sa už ale začala pohrávať s myšlienkou, že by bolo vtipné (alebo skôr podozrivé?) keby sa Timo umiestnil na prvom mieste. Žiaľ, nestalo sa. Ale myslím, že aj tak môžeme byť na seba právom hrdí. Predsa, 3 gécemáci medzi dvadsiatimi najlepšími a dvaja z nich ocenení, to už o niečom svedčí. Tak mi teraz napadá ešte malá otázočka. Je to náhoda?

(Autor: Katarína  Petrovičová)

Novinky v kocke
  • Prajeme vám pekné prázdniny! Ak by ste n... / viac
  • Výsledky prijímacích skúšok do prímy (15. ... / viac
  • Hľadáme: Naša škola príjme do pracovného ... / viac