Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Nemecké sympózium 2017 2

Aus meinen Erfahrungen

Nemecké sympózium, 6.-7.april 2017

Dňa 6. a 7.4. sa na našom internáte uskutočnilo sympózium pre žiakov nemeckých tried. Začalo sa vo štvrtok ráno sv. omšou v nemeckom jazyku v našom kostole. Po omši sme sa presunuli do Aténskej  miestnosti na internáte, kde nás už čakali pátri (Vincentíni) p. Josef Herget a p. Alexander Lainer z Rakúska. Mali pre nás pripravenú prednášku o islame, o islamskom náboženstve a zvykoch. Vedeli ste, že Korán je platný iba v staroarabčine, inak je to iba približný preklad Koránu ?

 

Prednáška bola samozrejme v nemeckom jazyku, ale sestra Jozefa a sestra Mária Zuzana nám prekladali do rádia, ktoré sme si mohli pustiť a pomocou slúchadiel sme si preklad mohli vypočuť. Prestávky sme trávili vo vedľajšej miestnosti, kde sme mali občerstvenie od žiakov 2.N, napríklad bryndzovú nátierku, a sestrička Jozefa nám zahrala na klavíri peknú skladbu.   

Pred prednáškou mali pre nás žiaci 2.N pripravenú vlastnú prezentáciu ako úvod do témy. Prednáška bola veľmi zaujímavá, najviac nás zaujalo správanie moslimov, najmä správanie islamských mužov k ženám.

Fotogaléria 1

Na druhý deň sa konala druhá časť sympózia a s ňou aj druhá prednáška. Naším dalším hosťom bol inžinier Clemens Graggaber. Tento pán pochádza z Tamswegu z regiónu Lungau (Salzburg) a povolaním je podnikateľ. Vlastní firmu na spracovanie dreva. Prednáška bola o dreve a o produktoch z dreva. Rozprával aj o svojom živote, a keď sme sa ho spýtali, či sa mu páči jeho práca, povedal, že skutočný život nie je o víkendoch a dovolenke, ale podstatné je ako prežívame každodenné povinnosti. Bolo cítiť že jeho práca ho napĺňa a robí mu radosť.

Pred koncom sympózia si žiaci z nášho gymnázia pripravili koncert. Dve žiačky spievali, dve zas hrali na klavíri. Bolo to veľmi milé. Ďakujeme aj za Mozartove gule, ktoré nám priniesol pán Graggaber.

Celým sympóziom nás sprevádzali moderátorky: Chiara Luisa Buttafoco a Lucka Dovičovičová, Sofia Farkašová a Dominika Laurová.

Dúfame, že sa hosťom u nás páčilo a že sa ešte niekedy stretneme v našom krásnom slovenskom regióne.

Fotogaléria 2

(text: Patrícia Mocňáková, Eva Tršková (1.N) a Sofia Farkašová (2.N), foto: Michaela Mayerczáková (2.N))

 

 

 

Novinky v kocke
  • Prajeme vám pekné prázdniny! Ak by ste n... / viac
  • Výsledky prijímacích skúšok do prímy (15. ... / viac
  • Hľadáme: Naša škola príjme do pracovného ... / viac