Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

3 týždne v Nemecku

Keď sme 17. mája o 10.30 nastupovali do lietadla, doľahla na nás skutočnosť toho, čo sme niekoľko mesiacov očakávali a na čo sme sa posledné dni pripravovali. Tri týždne strávené v nemeckej škole, neznámej rodine a v odlišnom prostredí. Niektorí závideli, mnohí nechápali. My sme sa však toho veľkého dňa odletu nevedeli dočkať. Po vyše hodine letu a vyzdvihnutí kufrov sme s napätím vstúpili do letiskovej haly. Prvým svetlým bodom bola sr. Clarissa, ktorá na nás už netrpezlivo čakala spolu s pani zástupkyňou školy Mariensberg a našimi „Gastschwestern“ (uvítacie tabuľky nemohli chýbať). Po “rozobratí” a odvezení nastal čas aklimatizácie.

 

A nastal večer a nastalo ráno… prvý deň v škole. Cítime sa septembrovo. Vyše 1000 dievčat. Po prekonaní prvotného šoku, že náš kontakt s opačným pohlavím bude v nasledujúcich týždnoch značne obmedzený, sa začalo vyučovanie. Nekonečné, 9-hodinové vyučovanie. Keď sa chýlilo k 16-tej hodine, začali tie vzácne momenty velebenia slovenského školského systému. Vďaka Bohu, nestrávili sme tento čas len nasávaním vyučovacej látky. Spolu s našimi Gastschwestern, ktoré sa mohli vďaka nášmu výletu uliať z piatkového vyučovanie, sme objavovali krásy Kolína nad Rýnom. Gotický dóm nám predstavil pátrov (určite veľmi zaujímavý) výklad po ktorom sme namierili do múzea čokolády. Okrem sladkých kakaových faktov nechýbala ani praktická časť. To, ako sa z kakaa, mlieka a cukru stávajú tabuľky čokolády Lindt sme nielen videli, ale mali sme možnosť tento "dar z neba" ochutnať. Následne sme v obchode pri východe výrazne podporili nemecký potravinársky priemysel.

Veľa sme sa naučili, niečo nové o Slovensku sa dozvedeli aj naše rodiny… či už mali možnosť ochutnať tradičné jedlo ktoré sme im pripravili, alebo sme ich prekvapili informáciou, že sa u nás hrá hokej.

Tri týždne však uplynuli ako voda a v piatkový večer opäť ležala na nočnom stolíku letenka. Za skvelú príležitosť vyskúšať si nemčinu "na vlastnej koži" sa chceme zo srdca poďakovať všetkým, vďaka ktorým sme mohli za tento čas zdokonaliť svoje vedomosti!

(text: Patrícia Kovačiková, 1.N)

Novinky v kocke
  • Prajeme vám pekné prázdniny! Ak by ste n... / viac
  • Výsledky prijímacích skúšok do prímy (15. ... / viac
  • Hľadáme: Naša škola príjme do pracovného ... / viac