Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

3. miesto v biologickej olympiáde

Minulý mesiac ste mohli v Nitre stretnúť oddiel nadšencov, ktorí sa tu stretli na krajskom kole Biologickej olympiády kategórie A, aby si zmerali svoje vedomosti a odniesli nové zážitky.

 

Najprv sme sa potrápili nad vedomostným testom, potom prišlo to NAJ (aspoň pre mňa). Zobrali nás do labákov, kde sme si mali overiť naše zručnosti, presnosť a vynaliezavosť pri plnení praktických úloh. Na tvári sa mi zjavil úsmev pri pohľade na cibuľu a tri misky neznámej tekutiny. Kto ešte nevie, o čo ide, nech zavíta na hodinu biológie a dozvie sa, ako môžu roztoky s rozdielnou koncentráciou soli vplývať na bunku (osmotické javy v bunke). A tak sme si zahrali hru nájdi 5 rozdielov na pokožke cibule pri snahe rozoznať zmenu v jej štruktúre. 

Potom nás čakala posledná úloha. Zapli sme mozgové závity naplno, lebo to, čo nás čakalo, sa jeden nenaučí. Rozkúskovaná DNA 'napadnutá' enzýmami čakala na svojho záchrancu. Kombinatorika p.p. Kopčeka našla svoje využitie a po skončení som odchádzala s pocitom uspokojenia.

Biológia je viac ako zoznam vedomostí. Je to život! Čím hlbšie ideš, tým ťa viac začne baviť. Otázka vyvolá ďalšiu otázku a ani sa nenazdáš a si v tom :). 

Zo srdca blahoželáme Márii Kováčovej zo 4.B triedy, ktorá sa umiestnila v tejto nanajvýš náročnej súťaži na krásnom treťom mieste.

(autori: PaedDr. Jana Bohovičová, Mária Kováčová)

Novinky v kocke
  • Zverejňujeme poradie uchádzačov o VŠEOBECN... / viac
  • Zverejňujeme poradie uchádzačov o 5-ročné ... / viac
  • Prijímacie skúšky na osemročné vzdelávacie... / viac
  • Na základe rozhodnutia Ministerstva školst... / viac
  • V školskom roku 2019/2020 maturujú všetci ... / viac
  • Informácie k ústnym maturitám 2020 O post... / viac