Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Matematická súťaž Pangea

V tomto školskom roku 2012/2013 sme sa zapojili opäť aj do matematických súťaží. Okrem tej hlavnej, ktorou je matematická olympiáda, sme nenechali ležať úhorom ani ďalšie. Pre našich študentov je tu možnosť porovnať svoje vedomosti s ostatnými a získať potrebné skúsenosti. Jednou z nich je aj súťaž Pangea, ktorá má tri kolá.

Z prvého kola (školského) vybrali z celého Slovenska najúspešnejších a medzi nich sa dostala aj žiačka našej školy Mária Kováčová (2.B). Síce v Slovenskom finále sa jej nepodarilo siahnuť na medailové umiestnenie, ani na hodnotné ceny, ale je to veľmi dobrá skúsenosť. Taktiež samotná cesta priniesla bohaté zážitky, pretože už v Nitre na autobusovej stanici nás cestou do Bratislavy sprevádzali ľudia, ktorých sme už v živote stretli a mali sme ich možnosť predtým spoznať.

Po príchode do Bratislavy sme sa smelo pustili do hľadania konečného cieľa, kde sa mala konať súťaž, a to na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK. Súťaž prebehla veľmi rýchlo, pretože v rozpätí 40 minút mali študenti vypočítať 20 príkladov.

Bol piatok 10. mája a pred nami nabitý víkend s bohatým programom. Dôvod ponáhľať sa domov, a preto sme sa aj usporiadateľom ospravedlnili za neúčasť na slávnostnom vyhlásení výsledkov a odovzdávaní cien. Úspech sme nezožali, a aj s menším sklamaním sme sa ponáhľali domov. V tejto súťaži v rámci druhého kola boli odmeňovaní najlepší z radov študentov, ale nezabudli ani na učiteľov. Z učiteľov vyžrebovali jedného, ktorý získal týždenný jazykový pobyt v Oxforde.

Cestou späť sme boli zahĺbení do riešenia príkladov, ktoré žiaci v rámci súťaže  počítali bez kalkulačky. Vieme dobre, že mnohí ľudia dnešnej doby si bez tohto prístroja nevedia život predstaviť. V tej chvíli nás nezaujímal žiadny jazykový pobyt, pretože ako triedny a učiteľ matematiky som v kútiku duše sníval skôr o účasti v treťom kole, ktoré sa malo konať už o pár dní, v dňoch 13. -16. mája v Berlíne na Európskom fóre. A predsa sme napokon nezostali bez odmeny, ale o tom až nabudúce …

(Mgr. Peter Kopček)

 

 

 

 

Novinky v kocke
  • Gymnázium sv. Cyrila a Metoda pozýva žiako... / viac
  • Milí uchádzači o 4-ročné štúdium na GCM, n... / viac
  •   2 % z dane  podporte naše gymnázium a ... / viac
  • Vážení rodičia, milí uchádzači o štúdium n... / viac
  • Zákonný zástupca (ZZ) má povinnosť doručiť... / viac
  • Hurá, postúpili sme do finále SAFI 2020 a ... / viac