Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Orientačný beh - MSR 2014

28.5.2014 nastal deň ‘D’ a naši pretekári sa s doprovodom p.p. Prableskovej zúčastnili krajského kola v orientačnom behu. V kategórii študentov SŠ bežali A. Duchoň a J. Khür a v kategórii študentiek SŠ M. Kováčová. Od rána bolo zamračené a vyzeralo to na poriadny dážď. Našťastie nepršalo a kde tu vysvitlo aj slnko.

Súťažiacim sa darilo dobre, hoci bola trasa náročnejšia ako na okrese. A. Duchoňovi sa napriek snahe jedného ‘dobroprajníka’, ktorý odhodil lampión z pôvodného miesta preč, podarilo stať sa majstrom Nitrianskeho kraja a vyhral zlatú medailu. Kúsok za ním sa umiestnil Juraj Khür, ktorý ziskal bronz. Na treťom mieste sa umiestnila aj M. Kovačová. Títo naši medailisti nás ďalej reprezentovali aj na Majstrovstvách Slovenska.

3.6.2014 v skorý ranný upršaný utorok sa stretávame na autobusovej stanici v Nitre. Nástupište č.4 vyprevádza autobusy smerujúce na Poprad a Brezno. Naša štvorica však smeruje do stanice Banská Bystrica, kde sa v parku pod pamätníkom SNP uskutočnia Majstrovstvá Slovenska v orientačnom behu.

Po príchode na miesto sme stihli registráciu i ľahké jedlo pred náročným pretekom. Pretekalo sa v 4 kategóriách, no my sme mali zastúpenie len v hore spomínaných dvoch. Pretek bol vynikajúco zrealizovaný a štartovacia listina sa rýchlo posúvala. Čoskoro vyštartovali aj všetci naši pretekári a už sme len čakali, ako rýchlo sa vrátia. Chlapci mali veľmi náročnú trať s dĺžkou 3000 m a 25 kontrol, dievčatá mali trať dlhú 2600 m a 20 kontrol.

Už pri dobehnutí prvých pretekárov nám ich výsledné časy dali tušiť, že nebudeme konkurencieschopný, no nádej umierala posledná. Po vyhodnotení výsledkov boli naši športovci sklamaní, ale myslím si, že my na nich môžeme byť právom hrdí. Veď v štartovacej listine figurovali chlapci a dievčatá, ktoré behávajú ligu orientačného behu a okrem toho aj majster sveta v tomto športe.

S hrdosťou sa na peknom 19. mieste umiestnil Juraj Khür časom 24:06, na 23. mieste Adrián Duchoň s časom 26:03 a na 14 mieste medzi študentkami Mária Kováčova s časom 30:00.