Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

 

Predseda predmetovej komisie:
Mgr. Ladislav Lörincz

Vyučujúci:
Mgr. Vlasta Ďurfinová, PaedDr. Mária Hlavatá, Mgr. Ladislav Lörincz, Mgr. Alica Vontorčíková

viac

Nedocenený národovec, nesmierne „akčný“ a pre mnohých neznámy...

Andrej Radlinský bol počas svojho pomerne krátkeho života nesmierne aktívny v rôznych oblastiach - národné, kresťanské, spolkové, či jazykovedná oblasť, divadelníctvo, školstvo alebo dokonca pedagogika, či politika ...

viac

Na počiatku bolo Slovo...

A Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh...

Vo štvrtok 23. novembra sa rozhodla trojica našich žiakov Dorota Jozeková (sekunda) Lea Galová (II.A) a Dominik Pecho (III.A) zobrať si „deň voľna“ od náročného učenia a školy, aby sa obohatili aj v trochu inom smere.

viac

V dňoch 23. -24. marca 2017 sa konala celoslovenská konferencia Slovenskej asociácie učiteľov slovenčiny v Považskej Bystrici. Zúčastnili sa na nej vedúce predmetovej komisie slovenského jazyka a literatúry,  Mgr. G.Kratochvílová  za základnú školu a PaedDr. V.Ďurfinová za gymnázium.

viac

Zmiešaním určeného množstva správnych prísad vzniká použiteľná zmes. Výsledok. A výsledkom tých správnych prísad (respektíve okolností a vplyvov) bola aj účasť GéCeMákov na šiestom ročníku Sofie, esejistickej súťaže pre zanietených mladých filozofov (alias stredoškolákov) v písaní argumentačných esejí. Jej cieľom je hľadať odpovede na provokatívne a neobvyklé otázky, medzi ktoré sa zaradila aj tohtoročná téma: Prinesie mi úspech skutočné šťastie?

viac

Je ráno, 2. 3. 2016 a tri študentky nášho gymnázia - Magduška Pogáňová, Bianca Esseová - obe z primy a Natália Kováčová z tercie, sa odhodlane vydávajú do Krajského osvetového strediska na Chrenovej, kde bude prebiehať obvodné kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Všetky sú odhodlané dať do prednesu všetko.

viac

Učebňa SPV ešte pravdepodobne nepraskala tak vo švíkoch ako v stredu  27. októbra 2015 o ôsmej hodine. Mnohým doposiaľ nezainteresovaným pravdepodobne na tvári visí obrovský otáznik s nezodpovedanou záhadou,  čo také zaujímavé prepásli?!

viac
Mnohým z vás určite evokuje meno Sibyla niečo bosorácke, veštecké. Mnohým z vás sa určite zdá čudné, prečo potom niečo také uverejňujeme na našej internetovej stránke. No je to úplne inak, ako sa na prvý pohľad zdá! 

V jeden obyčajne neobyčajný štvrtok sme sa ja a p.prof. Ďurfinová vybrali do židovskej synagógy. Zúčastnili sme poučnej besedy s tajomníčkou Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Sibylou Mislovičovou. Publikum bolo veľmi zaujaté, veková hranica sa pohybovala niekde okolo 50 - 60 rokov (my dvaja sme tam priniesli mladý vánok). Prednáška bola zameraná na súčasnú spisovnú slovenčinu. Najčastejšie kladené otázky sa týkali používania jazyka v spravodajstve a v tlači. 

Vopred sa ospravedlňujeme, ale nenabrali sme odvahu odfotografovať sa so samotnou veľkou Sibylou. Preto prikladáme inú, ale tiež zaujímavú fotodokumentáciu.
 
(autor: Patrik Kozár)
viac

Caesarov výrok “Veni, Vidi, Vici” (prišiel, videl, zvíťazil) by sme mohli v prípade našej Natálky Kováčovej z prímy trošku obmeniť: “….prišla, zarecitovala,…. a ZVÍŤAZILA”!

Veru tak, v sobotu 29. marca sa Natália zúčastnila v Bratislave na Spojenej škole sv. Rodiny celoslovenského kola recitačnej súťaže ...a Slovo bolo u Boha..., a naozaj v silnej konkurencii recitátorov z celého Slovenska získala vo svojej kategórii 1. miesto.

A hoci mala veľkú trému, nedala sa ňou “zlomiť” a pokojne zarecitovala veľmi peknú a aktuálne ladenú poviedku od slovenskej spisovateľky Jaroslavy Blažkovej “Zázrak života.”

K tomuto úspechu jej srdečne blahoželáme a veríme, že o Natálke ešte v súvislosti s recitačnými súťažami budeme počuť! 

 

(text: Mgr. Alica Vontorčíková)

 

viac

V Krajskom osvetovom stredisku na Chrenovej sa 20. februára študenti nižšieho stupňa – Benedikt Farkaš, Natália Kováčová z prímy, Lucia Caleková zo sekundy a Alžbeta Fuglíková z tercie zúčastnili obvodného kola recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín.

Tento v poradí už 60-ty ročník sa niesol v znamení tvrdej recitátorskej konkurencie, v ktorej sme sa však nestratili. Hoci do ďalšieho kola zo spomínaných študentov nepostupuje nikto, tretie miesto (číslom 3. miesto) je naozaj v tak silne obsadenej súťaži pekným úspechom.

... aby sme nezabudli spomenúť to hlavné – Natália Kováčová zo sekundy teda opäť zabodovala a preto jej srdečne blahoželáme !!!

(text: Mgr. Alica Vontorčíková)

viac
Novinky v kocke
  • Prípravné stretnutie na prijímacie skúšky ... / viac
  • Prikladáme info o púti do Assisi. Assisi / viac