Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Informatika na GCM

V tomto článku by som chcel žiakom stručne vysvetliť, aký je princíp výučby informatiky na našej škole.

Dotácia hodín sa často mení (aktuálne je to jedna hodina týždenne pre 1. až 3. ročník), budem preto hovoriť rámcovo hlavne o obsahu a spôsobe vzdelávania.

V prvom ročníku sa žiaci oboznámia s predmetom a s informatikou samotnou, naučia sa, čo je to hardvér a softvér, na čo slúži operačný systém (špeciálne sa venujeme najrozšírenejšiemu operačnému systému Windows), ponoria sa do sveta rastrovej grafiky, spoznajú, že algoritmus nie je určený len pre stroje, ale dá sa využiť aj v živote atď. Začíname pracovať s programom MS Word a na záver roka tvoríme prezentácie v programe MS PowerPoint.

V druhom ročníku začíname s témou Počítačové siete (význam, rozdelenie, rýchlosť), a venujeme sa hlavne najväčšej sieti – internetu (história, možnosti pripojenia, IP adresa, služby, protokoly, vyhľadávanie, komunikácia...). Prehĺbia sa vedomosti z MS Wordu a naučíme sa vytvárať jednoduché animácie v programe ImagineLogo. Ďalším z rady programov, s ktorými pracujeme, je tabuľkový kalkulátor MS Excel. Na záver roka sa venujeme licenčnej politike, bezpečnosti na internete a netikete.

V druhom ročníku majú žiaci možnosť prihlásiť sa na voliteľný predmet Cvičenia z informatiky - CVI. Jeho náplňou je programovanie v Delphi – príprava na maturitu. Tento predmet odporúčame každému, kto má aj keď len malý záujem ísť maturovať z informatiky. Myslím si, že je to zaujímavý predmet, ktorý vás naučí základnú syntax programovacieho jazyka Pascal. Ale hlavne sa učíme algoritmicky myslieť. Táto schopnosť, ktorú nedokáže zvládnuť úplne každý, sa dá v živote využiť nielen pri programovaní aplikácií.

V treťom ročníku začíname témou Multimédiá, ktorej záverom je vami vytvorená multimediálna prezentácia (tie najlepšie z vašich projektov si aj spoločne pozrieme na hodine). Definitívne zvládneme MS Office (Word, Excel aj PowerPoint) – myslíme si, že ovládať tento kancelársky balík programov by malo byť už v dnešnej dobe samozrejmosťou. Mesiac jún patrí záverečnému projektu z tohto predmetu, v ktorom je vhodné syntetizovať získané vedomosti a zručnosti a projekt na záver odprezentovať svojim spolužiakom.

V treťom ročníku ponúkame SEN1 (Seminár z informatiky), kde sa plynule nadviaže na Cvičenia z informatiky (predmet pre druhákov, resp. sextu) a programujeme v Delphi. Okrem toho sa venujeme aj ďalším témam, ktoré je potrebné zvládnuť vzhľadom k blížiacej sa maturite.

Vo štvrtom ročníku je seminár SEN2 (klasická hodina informatiky už nie je), kde na začiatku roka preberieme niektoré nové dátové štruktúry. Počas roka sa intenzívne pripravujeme na maturitnú skúšku – programujeme zložitejšie aplikácie (napr. dokážeme samostatne vytvoriť hru Hľadanie mín, šifrujeme text a pod.). Výrazné je prepojenie tohto predmetu s matematikou – nemusíte však byť excelentným matematikom, stačí priemerný gymnazista.

V hodnotení informatických predmetov sú dôležité známky z písomných prác (zväčša pozostávajúce z riešenie praktických úloh na počítači), známky z ústneho prezentovania svojich projektov, známky za aktivitu a súťaže v informatike (Zenit, iBobor, Olympiáda, ...).

Za celý kolektív vyučujúcich vám želám čo najviac jednotiek, a aby som ostal v téme, sem-tam aj nejakých núl.

A kto sa dočítal až sem, za odmenu jeden z množstva vtipov zo sveta IT.

 

 

 

 

Novinky v kocke
  • Vážení rodičia a priaznivci našej školy! ... / viac
  • Spojená katolícka škola, Farská 19, 949 01... / viac
  • Spojená katolícka škola, Farská 19, 949 01... / viac
  • Spojená katolícka škola, Farská 19, 949 01... / viac
  •   2 % z dane  podporte naše gymnázium a ... / viac
  • Výberové konanie SKŠ Nitra Vyberove_konan... / viac