Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Fahrenheit 451

Jedného dňa sme len tak dostali ponuku, že či by sme nešli na anglické divadelné predstavenie. Spočiatku nás zaujala nízka cena, tak prečo nie?

A tak sme sa 6.10.2017 vybrali do Blavy. Ráno, tak ako vždy pred každým výletom, sme sa stretli pri zimnom štadióne, kde sme čakali, kedy sa nám už konečne otvoria dvere nášho 4-hviezdičkového autobusu. Až po príchode pani profesorky Romanovej sme mohli vstúpiť do tohto nadpriemerne luxusného vozidla. Zveličujem? Vonkoncom nie! Veď taký autobus sme nemali ani na ceste do Anglicka.

 

Náš presun trval krátko a už sme sedeli v divadle. Viete, názov a žáner divadla bol až do nášho príchodu ponorený do rúška tajomstva, takže keď sme sa dozvedeli (alebo skôr, keď som dozvedel ja?), že už onedlho sa staneme cestovateľmi do budúcnosti (áno, uhádli ste – žáner: science-fiction), naozaj nám odľahlo a zaradovali sme sa (veď my chalani by sme asi ťažko predýchali nejakého Rómea a Júliu).

Autorom knižnej predlohy nášho divadelného predstavenia Fahrenheit 451 je už, žiaľ, nebohý Ray Brandbury. Príbeh sa, ako som sa už vyššie zmienil, odohráva v budúcnosti, kde to funguje trošku opačne ako dnes. Môžem sa ťa opýtať, koľko kníh si už prečítal? Alebo čítal si dnes niečo? Dúfam, že vieš, že čítaním si rozširuješ slovnú zásobu a učíš sa chápať textu (ako kedy...)! Ak si odpovedal aspoň na jednu z týchto otázok ÁNO, potom mám pre teba nečakanú správu - v diele Fahrenheit 451 by ťa upálili aj s tvojimi knižkami zaživa. Presne tak. Toto nie je preklep. Čítanie knižiek, ako aj šírenie knižnej ideológie, je trestné. „We burn the books and then we burn the ashes!“

Hlavnou postavou je jeden fireman, ktorého meno som už zabudol. Pre info: Fireman nie je žiaden hasič. Je to tvrdý, vysoko postavený človek, ktorého misiou je páliť knihy a ľudí, ktorí sa nepodvolia zákonu. No hlavná postava je úplne iná. Svoju prácu síce berie vážne, no keď sa jedného dňa zoznámi s jedným (v tom svete podivným) mladým dievčaťom, jeho pohľad na knihy a svet sa začne postupne meniť. Nakoniec sám zistí, že to, kým je a čo robí, nie je správne. No následne ho nahlási jeho kolegom vlastná manželka, ktorá si ani nepamätá, ako sa zoznámila so svojim manželom. A tak pri pokuse o útek upáli svojho bývalého vrchného a po náročnej, životu ohrozujúcej ceste nachádza posledných ľudí, ktorí uchovávajú všetky dávne diela vo svojej pamäti.

A tak sa nakoniec chcem poďakovať pani profesorke Romanovej, že nám zariadila toto divadlo. Mohli sme nie len spoznať nový príbeh, ale aj načerpať vedomosti  troška odlišným spôsobom. Ďakujeme!!! :)

(text: Marek Sahulčík)

Novinky v kocke
  • Dňa 14. decembra 2018 sa bude opäť tu v Ni... / viac
  • Prikladáme info o púti do Assisi. Assisi / viac