Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

The Future You

“THE FUTURE YOU“   9th – 11th  May 2017

 Pozri sa tam! Nie až tam! Sem bližšie! Začni sa trošku viac sústrediť, aby si lepšie videl! Tak! A teraz sa naozaj zahľaď! Čo vidíš?! Nič? Ale no tak, musíš predsa niečo vidieť. Ja to vidím až odtiaľto! Nie je možné, že nič nevidíš. Slepý predsa nie si! Alebo sme si to na Tebe doteraz nevšimli?! Stále nič?

Si to Ty!!! Tvoje FUTURE YOU?!

Pozri sa tam!...

 

Day “1st“

Kedy sa niečo dobre nezačne? Pokiaľ nultý krok spravíme my (sami). Nultý v tomto prípade nepredstavuje „nič“. Je to moment prekvapenia, okamih, ktorý sa udeje ešte pred tým, než sme si schopní vôbec niečo dobré naplánovať. Pre nás, ale tiež s Ním, je až krok číslo 1. To neznamená, že je trošku menej blízko na to, aby sme ho mohli slobodne, okamžite, spraviť. Je bližšie, než si myslíme.

Krokom Nula bola spoločná anglická svätá omša, ktorú celebroval p. Karol. Naším krokom číslo 1 sa stala jednoduchosť – prísť, ďakovať, sláviť, počúvať a stať sa pripravenými konať.

 

Day “In the middle“

Jadro má byť programovo najobsažnejšie.

 

Hosť prvý:pápež František - všetko je možné tomu, kto verí...

V tento deň to vyzeralo nasledovne: https://www.ted.com/talks/pope_francis_why_the_only_future_worth_building_includes_everyone

 

Hosť druhý: Zuzana Hlavková. Pre zorientovaných, stačí. Pre tých, ktorí sa politike venujú menej, ponúkame krátky zostrih toho, pre čo je právom označovaná za jednu z tých, ktorí sa dokázali postaviť korupcii na Slovensku:

Po nadobudnutí kvalitného vzdelania doma i v zahraničí istý čas pracovala na projekte pre prezentáciu Slovenska v rámci EÚ na ministerstve zahraničných vecí SR. Po zistení, že v súťaži firiem uchádzajúcich sa o daný projekt bol vopred určený výherca a stopy manipulácie viedli do útrob ministerstva, upriamila pozornosť kompetentných na tento problém, vrátane ministra rezortu. Vyústilo to nielen v celoštátny škandál na tvári ministerstva, ale taktiež sa to odrazilo aj v mimo-štátnej sfére. Pre neuspokojivú reakciu vedenia a snahy kauzu „zamiesť pod koberec“ prácu na ministerstve zanechala a momentálne sa naďalej podieľa na boji s korupciou pod krídlami Transparency International.

Hosť tretí: Tomáš Maďar. Pracuje ako záchranár a humanitárny pracovník v táboroch s utečencami. S novými skúsenosťami sa z pozície sanitára v tábore v Grécku prednedávnom vrátil na Slovensko.

Migranti. Ekonomickí? Náboženskí? Izolácia od domácich, či radšej uprednostniť integračnú politiku? Sme nimi ohrození, alebo nám to len vnucuje verejná mienka?

Snáď sme získali viac svetla do tejto, takmer “question roka“.

 

Day “Last“

Neoficiálna časť sympózia, pod názvom “Life After GCM“, ako hostí uvítala bývalých GCM-ákov - Aničku Kompasovú, Natáliu Žibekovú, Kaju Predáčovú, Betty Vőrősovú a Sama Hollého.

Ako vyzerá život absolventa nášho gymnázia? S detailmi udalostí, ako nám ich spomínaní bývalí študenti popísali, určite nie je vopred platným modelom pre niekoho ďalšieho. Stavba života bude pre každého jedinečná. Jej hodnota má jedného obrovského Menovateľa, ktorý platí pre každého študenta GCM, ak s tým sám súhlasí: Zázrak vytesaný do tvrdého kameňa vysokej školy Majstrovou rukou. Tento Sochár presne vie, kde majú múry najslabšie miesta, presne vie, kto si. On poznal tvoje meno skôr, než začal čas... Ako si možno myslieť, že sme stratení ?

Fotogaléria

(text: Monika Šurínová, foto: Martina Tomanová)

Novinky v kocke
  • Ideš študovať do BA a chceš bývať medzi ml... / viac
  • Platnosť Preukazu ISIC/EURO26 v doprave je... / viac