Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Ako sa učiť

Aká môže byť lepšia hodina na začiatku školského roku ako hodina zameraná na to, ako sa učiť?

Nič nie je lepšie ako sem-tam odbočiť z riadnej vyučovacej hodiny a dozvedieť sa niečo nielen z teórie, ale aj z praxe. Boli sme preto milo prekvapení, keď pani profesorka neprišla na hodinu sama, ale mala so sebou aj zaujímavý sprievod. Svojou prítomnosťou nás poctila bývala žiačka Anna Kompasová, ktorá pred dvoma rokmi ukončila svoju púť na našej škole. Jej cieľom bolo spríjemniť nám čas v snahe naučiť a vysvetliť, ako sa správne a efektívne učiť cudzí jazyk. Momentálne je študentkou druhého ročníka UKF, kde sa špecializuje na prekladateľstvo a tlmočníctvo anglického a nemeckého jazyka. 

Pri jej zaujímavej prezentácii, ktorú nám prednášala, samozrejme, v angličtine, sme sa na základe nielen jej skúseností, ale aj všeobecných faktov, dozvedeli mnoho nových vecí, ktoré v budúcnosti určite využijeme.

Tu je zopár rád, ktoré odporúča každému, kto sa chce dobre naučiť komunikovať v cudzom jazyku:

Čítajte! (Hocičo, čo sa vám dostane pod ruku, ale najlepšie knihy.)

Počúvajte! (Seriály a filmy v cudzom jazyku by mali byť súčasťou každého víkendového plánu študenta.)

Rozprávajte (sa)! ( Pokojne aj sami so sebou pred zrkadlom.)

 

A to najdôležitejšie zo všetkého: NEBOJTE SA ROBIŤ CHYBY! Nikto z nás učený z neba nespadol a každý robí chyby. Aj ľudia, ktorí sa narodili v anglicky hovoriacom prostredí, sa nikdy nevyhnú omylom, či už v gramatike alebo hovorovej reči.

Verím, že Anna mnohým z nás pomohla ujasniť si, čo a ako ďalej. Po prvé preto, aby sme nemali strach komunikovať. Po druhé preto, aby sme si uvedomili, že nikdy nie sme takí dobrí a vzdelaní, aby sme sa nemohli naučiť ešte viac.

(text: Lea Galová)

Novinky v kocke