Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Deň bez mobilu 2018

V pondelok (včera, 11.6.) sme zorganizovali druhýkrát v histórii GCM tzv. Deň bez mobilu. Kľúčovým impulzom bolo množstvo ľudí, ktorých vídame s mobilom v ruke. Z vlastnej skúsenosti vravím, že prežiť deň bez mobilu je naozaj zvláštna skúsenosť, iný typ zážitku.

Vďaka kolegyniam Erike Mikulovej a Janke Mitošinkovej všetko prebehlo hladko, mali sme nachystané krabice pre každú triedu a sladkú odmenu pre odvážlivcov. Tento rok ich bolo až 137 (o cca 40 viac ako minulý rok, a to boli ešte dve triedy na výlete).

Ale nejde nám o kvantitu, skôr ide o to upozorniť na našu spätosť s technológiou. Naozaj v tom niekedy ideme za hranicu a téza o tom, kto je sluha a kto je pán, sa úplne otáča. Je dobré uvedomiť si to včas.

 

Ráno som zažil mnohé príjemné aj menej príjemné mikrostretnutia s vami, študentami, za všetky spomeniem niektoré - možno sa v nich aj nájdete:

 

Príbeh 1:

Študent 1 (trochu nahnevane): "To na základe akého zákona a paragrafu nám beriete mobil?"

Ja: "Je to dobrovoľné."

Študent 1 kráča ďalej, po chvíli sa zamyslí, otočí a odovzdáva svoj mobil.

Príbeh 2:

Dlhší rozhovor so študentkou, ktorý som "prehral", t.j. mobil neodovzdala. Počas dňa sme sa stretli a oslovil som ju "závisláčka", ona mi na oplátku s úsmevom odpovedala "zlý presviedčač". Tak si predstavujem asertívne správanie v praxi.

Držíme palce, aby ste aj počas leta našli aktivity, ktoré budú zmysluplnejšie ako hladkať displej. Všetko s mierou :)

 

(text: Mgr. Vladimír Ondrejka)

Novinky v kocke
  • Prípravné stretnutie na prijímacie skúšky ... / viac
  • Prikladáme info o púti do Assisi. Assisi / viac