Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre

Celoštátne kolo SOČ

26.-28. apríla som sa ja, Jakub Bajnok, študent triedy sexta, zúčastnil na 39. ročníku Celoštátnej prehliadky Stredoškolskej odbornej činnosti so svojou prácou - Slovensko z pohľadu generácie Z, v odbore Životné prostredie, geografia, geológia, v Banskej Bystrici.

V stredu 26. apríla nás pred ŠD UKF čakal autobus, vyhradený čisto pre študentov z Nitrianskeho kraja, ktorý nás dopravil priamo do Banskej Bystrice, k múzeu SNP, kde na nás už čakal nedočkavý sprievodca, túžiaci nám odovzdať množstvo zaujímavých faktov o udalostiach, ktoré úzko súvisia s dejinami Európy.

Následne sme sa ubytovali na internáte a napäto sme čakali na Slávnostné otvorenie Celoštátnej prehliadky SOČ. Po predstavení úvodného slova a komisií jednotlivých odborov sme sa vrátili naspäť na internát s vedomím, že to pravé "vzrušo" ešte len prichádza. 
 
Máme štvrtok, deň D, kedy sa všetci dostavujeme k jednotlivým "stanovištiam", posadíme sa na stoličky, čakáme na komisiu, ktorá odštartuje obhajoby našich prác a ide sa na to. O mojej nervozite, či napätí, ktoré sa mimochodom dalo krájať, nebudem priveľa hovoriť. Po obhajobe máme prestávku na luxusný obed (komu by sa nepáčila prehliadka Banskej Bystrice, tak jedlo, ktoré nám varili, by sa páčilo určite!). Počas dňa sme mali už voľno, prechádzali sme sa, rozprávali, zdieľali pocity a dojmy z našich prezentácii, až prišlo slávnostne vyhodnotenie našich prác. 

Žiaľ, nepodarilo sa mi umiestniť sa, ale myslím si, že bez toho, či sme sa umiestnili alebo neumiestnili, sme všetci víťazi. Každá práca bola niečím iným výnimočná, zaujímavá, prinášajúca mnohé vylepšenia či podnety k riešeniu danej problematiky. Mnohí sa ma už spýtali, čo bude teraz s mojou stránkou, s Túlavými Topánkami. Nezaniká, práveže nastane jej lepšie obdobie. V hlave už mám množstvo vylepšení, nápadov a úprav, ktorými by mohli Túlavé Topánky prejsť. Myslím si, že všetci, ktorí ostanú môj blog sledovať naďalej, nebudú banovať!

Ďakujem všetkým, čo na mňa počas každého kola mysleli a držali palce! Vyzývam i Vás na budúci rok zapojiť sa do SOČ-ky, pretože poviem Vám, toľko skúsenosti (od písania práce (nie je to také jednoduché, ako sa zdá), cez samotnú obhajobu (mne osobne dala najviac)), ktoré v živote veľmi zúročíte. Nadviažete množstvo kontaktov, známostí, zažijete množstva srandy a zozbierate zážitky a spomienky, na ktoré radi budete o pár rokov spomínať.  

Kto by mal záujem o moju prácu, problematiku, ktorej som sa venoval, pri kaplnke visí môj poster, kde som sa snažil čo najlepšie Vám priblížiť môj zámer. 
 
(text: Jakub Bajnok)
Novinky v kocke